Bilgisayar ile ilgili sorunların basit çözüm önerileri.

Her marka/model ADSL kurulumu yapılır. Kurulumun yapılabilmesi için servis sağlayıcınızın (türk telekom, smile, koç.net, superonline vs.) size vermiş olduğu DSL abone bilgilerinin (kullanıcı adı ve kullanıcı şifresi) mevcut olması gerekir.
Tamir ettiğimiz bilgisayarların hiç birinde bugüne kadar çalıntı veya donanım değiştirme gibi olaylar kesinlikle olmamıştır. Yine de müşterinin talep ederse, ürün/donanım resimleri çekilebilir veya parça seri numaraları alınabilir. Böylelikle herhangi bir değişikliğin söz konusu olup olmadığı anlaşılır. Bozulan, zarar gören bilgisayar ve bilgisayar parçalarını orjinali/muadili ile ücretsiz olarak değiştirilir. Sorunlu, kullanım ömrü dolmuş ürün ve parçalar bu garanti kapsamına dahil değildir.
İster evinizde, ister işyerinizde, isterse de kendi işyerimizde olsun, hiçbir şekilde müşteriye ait dosya ve klasörleri incelemez, göz atmaz, kopyalamaz ve her ne amaçla olursa olsun yayınlamaz. Müşteri güvenliği ve müşteri gizliliği esastır. Bugüne kadar da benzeri bir olay söz konusu olmamıştır.
Bilgisayarınızın sistem özelliklerinde işletim sisteminin yüklendiği tarih bilgisi mevcuttur ve bu bilgi format sonrası teyit etme ve bilgilendirme amacı ile müşteriye gösterilir. Windows+R tuşuna basın, çalıştır sekmesinde cmd yazın ve systeminfo olarak yazdığınızda karşınıza format tarihi çıkacaktır.
Yaşamımızın vazgeçilmezi haline gelen laptoplar, artık ilk okul sıralarından itibaren hayatımıza sokmak zorunda olduğumuz cihazlar haline gelmiştir. Eğitimden sağlığa iş dünyasından eğlenceye kadar konunun tek hakimi bilgisayar teknolojileridir artık hayatımızda.Laptoplar taşınabilir olması ve kullanım kolaylıkları nedeni ile masa üstü bilgisayar kullanımını hızla düşürürerek tablet sektörünün de doğmasını sağlamıştır Dizüstü bilgisayarlar arasında en çok tercih edilen markalar Acer, Dell, Asus, Toshiba, Hp, Apple’dır. Notebookları oluşturan ekipmanları kısaca tanıyalım; Chipset : Chipsetlere bilgisayarın kontrol mekanizmalarıdır. Tüm çevre birimleri chipsetler tarafından yönetilir. Chipsetler iki bölümden oluşmaktadır. Bunlar kuzey ve güney köprüsüdür. Kuzey köprüsü ekran kartı slotu,ram ve mikro işlemciyi kontrol eder. Güney köprüsü IDE,USB,PCI,anakart üzerindeki yani onboard ses, BIOS gibi çevre birimlerini yönetir. İşlemci: İşlemci bilgisayarın beynidir.Konusu basit olarak anlatmak gerekirse işlemci bilgisayar üzerinde yaptığımız herşeyin uğradığı yerdir. Ekran Kartı: Ekran kartı bilgisayarın yaptığı işlemlerin sonuçlarını monitörlere yada projeksiyon cihazlarına aktaran bizim görebilmemizi sağlayan bir bileşendir. Paylaşımsız olması kesinlikle tavsiye edilir. Ekran kartının performans açısından en yükseği tercih sebebidir. Sistem Belleği: Bilgisayardaki bilgilerin geçiçi olarak tutulduğu bir birimdir. Sabit sürücü ve RAM temel olarak aynı bilgileri saklarlar ancak işlemcinin RAM‘deki bilgilere erişme ve işleme hızı sabit sürücüdeki bilgilere erişme ve işleme hızından daha büyüktür. Sabit Disk Kapasitesi: Sabit disk bilgisayarın herhangi bir anda gereksinim duyduğu bilgileri geçici olarak RAM‘e yazılıp oradan okurken ise sabit sürücüde tutulur. Mümkün olduğu kadarda yüksek depolama alanı olan sabit diskimiz olması tercih sebebidir. Optik Sürücü: DVD RW günümüzde çok fazla kullanılırken flash disklerin kullanımları arttığı için optik sürücülerin kullanımları düşmektedir.
Notebook adaptörleri yüksek voltajda gelen elektriği (220-110) notebookların ihtiyaç duyduğu voltaja indirir çalışmasını sağlar ve bataryayı şarj eder. Notebookların uygun adaptorü kullanmaları olmazsa olmaz bir özelliktir. Yeni notebook adaptörü alırken dikkat edilmesi gerekenler; Öncelikle laptobunuzun gereksinimi olan voltaj ve amper değerlerinde olması, giriş soket kısmının uygunluğu temeldir.Bu üç unsur doğru sağlandıktan sonra önemli olan garantili güvenilir ürünlerin kullanımıdır. Fiyat anlamında düşük olan notebook adaptörleri, üretim maliyetlerinin düşük olabilmesi için kullanılan parça kaliteleri de düşük olacağı için sağlıklı olmayacaktır.
Notebook arızalarında geri dönüşü en zor ve en zahmetli olan arıza türlerinden biri notebook sıvı temasıdır. Sıvı teması genellikle klavye üzerinden sızan çay, kahve meyve suyu, su gibi içeceklerin çalışır vaziyetteki bilgisayara kısa devre yaptırmasından kaynaklanmaktadır. Sıvı temasına maruz kalan bilgisayar eğer çalışır vaziyetteyse hemen fişi çekilip bataryası çıkartılmaIı, cihaz sıvı temasının olduğu yüzünün tersine çevirilip beklenmelidir. Sıvı eğer cihazın içine sızdıysa hiçbir şekilde tekrar açılmamalı, içerideki hassas devre ve chipsetlerin sıvı temasıyla kısa devre olarak yanmasının önüne geçilmelidir. Ters çevrilen bilgisayar bir süre bekledikten sonra hiç çalıştırılmadan teknik servise götürülerek uzman personel tarafından içinin temizlenip gerekli işlemlerin yapılması sağlanmalıdır. Çalışır durumda olmayan bir bilgisayar sıvı temasına maruz kaldıysa gene aynı şekilde kesinlikle açılmamalı, fişi prize takılmamalı, bataryası çıkartılıp servise götürülmeli, serviste temizlenip düzenlendikten sonra kullanılmaya başlanmalıdır. Sıvı teması eğer sadece klavyeye zarar vermiş ve klavyeyi çalışmaz hale getirmişse, burada klavyeyi değiştirmek gerekmektedir.Klavyenin sıvı temasına maruz kalması durumunda tamir şansı yoktur.  
Bilgilerinizin yedeklenmesini talep ederseniz, gerekli hazırlıklar yapılarak tüm verileriniz güvenli bir şekilde mevcut depolama birimi (hdd, harddisk) üzerindeki farklı fiziksel alanlara (D:,E vs.) veya yanımızda getirdiğimiz harici bir diske kopyalanır. (Bu işlem kopyalanacak verilerin boyutuna bağlı olarak format süresini uzatabilir)
Notebook ekranına görüntü gelmeme problemi başlıca 3 nedenden kaynaklanır; 1. Notebook lcd ekran flörösan arızaları 2.Notebook invertör devre arızaları 3.Ekran kartı ve Ram Lcd ekran arızaları Notebook lcd ekran florosanının arızalanması durumunda ekrana çok silik halde görüntü gelir fakat görüntü net değildir. Ekran florosan değişimi ile problem giderilebilmektedir. Çok hassas yapıda olan lcd ekran florosanları ancak teknik servis desteği ile değiştirilebilmektedir.Bazı durumlarda notebook lcd ekran değişimi gerekebilmektedir.
*Notebook markalarına göre değişiklik gösteren arka kapak açılma şekilleri vardır. Fakat özellikle Acer marka notebooklarda arka kapak açıldıktan sonra işlemci fanı vidalarından açılarak gerekli temizlik işlemi yapılabilmektedir. Kullanım ile zamanla işlemci fanı içerisinde biriken toz, pervanenin dönmesini engellemekte ve gerekli hava sirkülasyonunun oluşmamasına neden olmaktadır.O nedenle işlemci fan temizlikleri belirli zamanlarda yapılmalıdır.